Zabiegi stomatologiczne Warszawa

crystaldent 18.04.2021

Adaptacja przedszkolaka w nowym otoczeniu

Przedszkole jest dla malucha całkiem nową rzeczywistością, zwłaszcza gdydziecko nie uczęszczało wcześniej do żłobka. Jak spokojnie przetrwać burzliwy okres adaptacji do nowego miejsca? Jak pomóc dziecku w tym szczególnie wymagającym okresie wchodzenia w nowe kontakty społeczne?

Kluczem do sukcesu jest wnikliwa obserwacja pociechy i dostosowanie kolejnych kroków adaptacyjnych do jego możliwości. Przedszkole najczęściej to zupełnie nieznany świat dla naszego dziecka, pełen wymagań, nowych twarzy i zwyczajów. Każde dziecko w sposób indywidualny będzie przechodziło okres adaptacyjny. Zadaniem rodzica jest wprowadzenie pociechy w tą budzącą wiele obaw rzeczywistość i spokojne towarzyszenie we wszystkich trudnościach oraz przeżywanych emocjach. Warto rozmawiać z dzieckiem, kiedy tylko ono tego potrzebuje. Przy tym bardziej słuchać niż udzielać rad. Dla własnego spokoju rodzic może z kolei zapoznać się z osobami pracującymi w przedszkolu.

Dobrze też poobserwować ich pracę, np. w czasie dni adaptacyjnych z rodzicami. To pozwoli nabrać przekonania czy na czas nieobecności rodzice mogą spokojnie powierzyć malucha zespołowi pracowników placówki. Pozwoli też bardziej zrozumieć jak wygląda rzeczywistość pracy w przedszkolu oraz jej codzienne wymagania. Dużą nagrodą po trudnym okresie adaptacyjnym jest uśmiech i radość dziecka, które chętnie mówi o nowych opiekunach, kolegach oraz zabawach. Z kolei rodzic cieszy się, że dziecko ma towarzyszów zabaw w podobnym wieku oraz nowe możliwości rozwoju.